По елиминацијата во Синсинати, Ѓоковиќ најавува жестока борба за трофеј

Новак Ѓоковиќ иако не успеа да го одбрани пехарот на Мастерсот во Синсинати, тој се подготвува за УС ОПЕН и смета дека има шанси за титулата.

Тој минатата сезона на УС ОПЕН трет пат во кариерата го освои тој трофеј во кариерата, а како што стојат работите, тој смело најавува нова титула.

Кога се ќе сумирам, има многу позитивни работи од мојата игра, иако загубив меч, сепак верувам дека не грешев многу. Загубив од играчи кој играше неверојатно. Ги прифаќам идеити и на останатите, пред Њујорк ме чека една недела тренинг, па после борба зса трофеј“.

„Целта ми е максимално да се подготвам за УС ОПЕН. Ќе се борам за титула таму како и сите останати, мислам дека имам добри шанси за тоа, се чувствувам добро и со нетрпение чекам да почне турнирот“, рече Ѓоковиќ.

УС ОПЕН почнува на 26 август и ќе трае до 8 септември.