По 17 години, Германија има медал

Германската репрезентација го освои третото место на Европското првенство откако во мечот бронзата ја совлада Полска со 82-69.

Тоа е прв медал за оваа селекција по 2005 година кога во Белград заврши како второпласираната, по поразот во финалето од Грција.

Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.