Пипо се враќа во Серија А – со стил

Екипата на Беневенто, предводена од легендарниот италијански голгетер Филипо Инзаги е прва екипа која обезбеди пласман во Серија А за идната сезона.

Од почетокот на сезоната тимот се наоѓаше на челната позиција во второлигашката конкуренција, а со вечерашната победа со 1-0 против Јуве Стабија избега на 24 бода разлика пред второ и третопласираните Кротоне и Читадела, на седум кола пред крајот.

Последен клуб кој остварил промоција во првата лига на седум кола пред крајот е Асколи во сезоната 1977/78, но тогаш за победа се доделуваа два, а не три бода како сега. За Беневенто, идната сезона ќе биде втора во Серија А откако таму играа во 2017/18.