Пике се извини, но сепак ќе добие драконска казна

Расизмот во моментов е проблем број еден во Формула 1. По случајот Јури Випс, непосредно пред трката во Силверстоун, ја добивме и контроверзноста околу Нелсон Пике. Во бразилскиот подкаст во текот на месец ноември, трикратниот шампион во Формула 1 двапати го опиша Луис Хамилтон со навредлив термин за луѓе со потемна кожа.

На сите социјални мрежи следеа осуди за Пике и поддршка за Хамилтон, се огласи и самиот седумкратен шампион во Ф1, а Формула 1 како организација е блиску до одлука да го „избрка“ Нелсон Пајк од најбрзиот циркус на планетата.

Сега се огласи самиот Бразилец, кој не им се допаѓаше на многу фанови на Ф1 и пред инцидентот на ’Хамилтон’.

„Би сакал да ги разјаснам приказните што кружат во медиумите за коментар што го дадов за време на едно интервју минатата година. Она што го кажав беше лошо обмислено, не можам да се одбранам од тоа, но сакам да објаснам дека изразот што се користи е надалеку познат. и тоа низ историјата колоквијално се користи како синоним за ‘тип’ или ‘личност’ и никогаш немав намера да навредам. Никогаш не би го користел зборот за кој сум обвинет во некои преводи. Најстрого ја осудувам секоја сугестија дека сум го употребил зборот да го омаловажи возачот поради неговата боја на кожа. Од се срце им се извинувам на сите кои се засегнати од ова, вклучувајќи го и Луис, кој е неверојатен возач, но преводот на зборовите од некои медиуми што сега кружат е неточен. Дискриминација нема место во Ф1 или општеството и среќен сум што можам да ги разјаснам моите размислувања во врска со тоа, изјави Пике.

Верстапен изјави и дека Пике сигурно не е расист, но терминот што го употребил бил несреќен. Инаку, актуелниот шампион во Формула 1 е во врска со ќерката на Нелсон Пике.