Перо Антиќ е нов претседател на МКФ

Поранешниот македонски кошаркарски репрезентативец и прв Македонец кој заиграл во НБА лигата, Перо Антиќ, ќе биде нов претседател на Македонската кошаркарска федерација.

Македонската кошаркарска федерација ќе добие нов предводник во името на Перо Антиќ по денешното гласање на Изборното собрание кое се одржа во Скопје.

Перо Антиќ беше единствениот официјално пријавен кандидат на изборите и ја доби довербата на делегатите, па ќе ја води македонската кошарка во следните четири години.

На заседанието, присутни беа 29 делегати кои едногласно ја прифатија кандидатурата на Перо Антиќ и го избраа за нов претседател на МКФ, односно Кошаркарската федерација на Северна Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден македонски репрезентативец се обврза на верност кон МЗТ Скопје

МЗТ Скопје по тренерот Кочов, објави уште едно важно останување во тимот

МЗТ Скопје нема да менува: Кочов потврден

Мундобаскетот посиромашен за уште една ѕвезда: Австралија без главниот играч

Сведоштво од прва на човекот кој бил во другиот автомобил при сударот со Кузмиќ

(ВИДЕО) Борба со времето: Кузмиќ со хеликоптер итно пренесен во Белград

Фото: Кошаркарот на Црвена Звезда во кома по страшната несреќа – автомобилот уништен

Залудно го префрлаа во Црвена Звезда – Теодосиќ си најде нов клуб

Спектакл на Западот: Блокбастер меѓу Оклахома и Хјустон