Педроса заминува во пензија

Легендата на мотоспортот возачот на Хонда Репсол, Даниел Дани Педроса соопшти дека на крајот од оваа сезона ќе стави крај на својата кариера.
Нема да бидам дел од светскиот шампионат следната година, туку оваа приказна ќе ја завршам ова сезона во „кралската класа“. Оваа одлука ја донесов по долго размислување и секако дека ми е тешко, но го немам повеќе истиот интензитет на трките како порано. Сега имам други приоритети, изјави Педроса.

33-годишниот Шпанец има 54 победи и го зазема третото место на вечната листа, притоа има и три шампионски титули, двапати беше најдобар во класата 250 и е најмлад првак во таа класа, а има и една титула во класата 125.

Целата своја кариера ја мина како возач на Хонда, а во два наврати беше вицешампион во „кралската класа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шуми имал интересен план непосредно пред несреќата – Вили Вевер открива детали

Фетел се сврте против седмата сила поради прашањето за „тимската наредба“

Ферари излезе со „циркузантски“ став по трката за ситуацијата со Леклер и Фетел

Леклерк бесен на својот тим: Не ја сфаќам оваа одлука на Ферари!

Мерцедес повторно покажа моќ: Хамилтон со победа на јубилејната 1000. трка во Ф1

ВИДЕО: Кај Верстапен нема цензура: Ги опцу Фетел и двоецот на Рено по тимското радио

Доминација на Мерцедес пред Ферари во Кина: Пол позиција за Ботас

Фетел не ги прифаќа критиките од јавноста: Луѓето имаат кратко паметење

Како предупредување за Ферари и Мерцедес – наскоро уште еден тим на нивното ниво