Паѓа рекордот на Тоти, Џеко влегува меѓу легендите!?

Рома повторно ќе се обиде да стигне до завршницата на Лигата на шампионите иако никој не верува дека може да нашрави изненадување.

Но, голем мотив за успех на римскиот клуб има босанскиот репрезентативец Един Џеко кој може да се запише во историјата на Рома. Иако кратко време го носи дресот на „волчицата“, Џеко е на три гола од најдобриот стрелец на Рома во Лигата на шампионите, Франческо Тоти.

Поранешниот капитен има 17 гола, Џеко 14 и со три погодоци во дуелите со Порто може да се израмни. Со оглед на тоа што оваа сезона можеби е последна за Џеко во Рома, овие дуели се последна шанса за него.