Падна првата дама на Вимблдон

Првата тенисерка во светот, австралијката Ешли Барти, денеска е елиминирана од понатамошниот настап на Вимблдон.

Барти претрпе пораз од Алисон Риск од Америка, па по еден час и 39 минути игра забележа пораз со 6:3, 2:6, 3:6.

Австралиската тенисерка тргна одлучно, го доби првиот сет, но потоа се случи пресвртот.

Американката Риск сега во следната фаза, ќе ја чека подобрата тенисерка од дуелот помеѓу Суарез Наваро и Серена Вилијамс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тони Надал околу тоа за кој навиваше Рафа во финалето на Вимблдон

(ФОТО) Цензура на најако: За медиумите во Албанија не постои Ѓоковиќ

Ноле по новата титула на Вимблдон ги израдува фановите во Македонија

Љубомората е опасна работа: Ѓоковиќ никогаш нема да биде популарен како Федерер или Надал

(ВИДЕО) Мирка не можеше да гледа, а Роџер на крајот ја разочара: Клучниот момент во финалето

(ФОТО) Статистиката е како бикини, тоа најдобро го почувствува Федерер

Она што го направи Ноле, не успеал никој од 1948 година

(ФОТО) Му го сменија и името на Тоблероне во чест на Ѓоковиќ

Ѓоковиќ и Федерер го срушија рекордот на Вимблдон