Ова никогаш не било: Тандем во јапонски клуб заедно има 93 години

Ова никогаш не било: Тандем во јапонски клуб заедно има 93 години

Јапонскиот клуб Јокохама ФЦ влезе во историјата на фудбалот по тоа што го има највозрасниот тандем кој некогаш се појавил на терените.

Двете легенди на овој клуб Казујоши Миура и Шунсуке Накамура од вчера се соиграчи, а двајцата заедно имаат 93 години. Повозрасен е Миура кој е 52-годишен, 11 години помалку има Накамура.

Двајцата имаат блескави кариери. Онаа на Миура трае 33 години, а играше во Бразил, Јапонија, Италија, Хрватска и Австралија. Накамура подолго играше во Европа и во попознати клубови: Реџина, кога овој тим беше стандарден во Серија А, Селтик и Еспањол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се е јасно: Кутињо со својот последен потег потврди дека си заминува од Барселона

ПСЖ си донесе ново засилување – од Борусија Дортмунд

Шкендија шокирана и елиминирана во 91 минута во Скопје: Номе Калју во следната фаза

Агентот на Бејл се огласи за можниот трансфер или позајмица

ВИДЕО: Игуаин и Роналдо на тренинзите, како желка и зајак

Мурињо се шегува со Конмебол: И Роналдо може пред Меси да ја освои Копа Америка

Има и такви фудбалери: Ја одби Барселона за да остане во Манчестер Јунајтед

Екс фудбалерот на Арсенал: Не знаев што правам при трансферот во Барселона

Во Тотенхем, Покетино го претстави Покетино!