Откриено: Бејл ќе мора да го отстапи своето место за новото засилување, а тоа е не е Азар!

Мадриѓаните имаат јасен план кој е во стилот на Перез, момчето кое ветува и е маркетиншки потенцијал е мета на „Кралевите“. Но, како да се ослободат од договорот на Бејл.

Во Реал не се задоволни од Герет Бејл и тоа не е тајна.

Постојат две причини за тоа. Првата е што никако не успева да ги залечи повредите, ги доживеа дваесетина за овие четири и пол години во Мадрид, но втората, поважната причина е што не успеа да го замени Роналдо на ниеден начин.

Ако се зборуваше дека Роналдо го гуши, дека не може да преземе одговорност, дека не игра на својата позиција, сега Португалецот го нема, а Бејл не прави разлика.

Тој има цврст договор и нема желба да се врати на Островот, особено не во Челзи како што се сугерира и наводно се подготвува трампа за Азар. Ни Јунајтед не е интересен, особено овој Јунајтед кој не е атрактивен, а неговиот менаџер Барнет ја отвори можноста тој повторно да заигра со Роналдо, во Јувентус.

Цената на Бејл во моментов е 100 милиони евра, Јувентус би можел да го плати тоа, но платата на Бејл од 15 милиони евра годишно никако.

Зошто Перез сака да се ослободи од Велшанецот?

Наводно, според шпанските медиуми, мета е вториот најдобар млад играч на светот, Кристијан Пулишиќ. Американскиот репрезентативец е мета и на Челзи и Ливерпул, Дортмунд наводно би го пуштил летоска за 80 милиони евра, но ова би бил и маркетиншки потег. Американец во Реал секако значи и начин за Реал да ја подобри својата позиција во Северна Америка.

Но, треба некако да се ослободат од Бејл, со тоа што ќе се обидат да го доведат и Азар. Сепак, договорот од 15 милиони евра е нешто од што некогашниот фудбалер на Тотенхем нема да се откаже лесно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Модриќ конечно ги искритикува Меси и Роналдо: Тоа што го сторивте, не беше фер!

Кориере со интересна информација: Марсијал со (не)очекувано барање до клубот пред да потпише договор

Допрва може да настане уште поголема омраза кон Иско – Ривалдо му даде трансфер совет

ВИДЕО: Во Арсенал дуваат некои нови ветришта – Гендузи и Лаказет му асистираа на Кошиелни од клупа

За прв пат во историјата на фудбалот: во Шведска прогласен најверниот фанатик во светот – еве и зошто

Клоп пред дербито со Јунајтед на прес доби интересно прашање за Погба – па одби да одговори!

Пеп ги потврди плановите на Сити за оваа трансфер зима

Солари го објасни потегот на Иско по кој навивачите збеснаа на мечот со ЦСКА

Марадона се уште „тежи“ во фудбалот: Уникатен дрес од Диего продаден за голема сума