Осум здравствени работници на суд поради смртта на Марадона

Против осум здравствени работници во Аргентина ќе биде покрената тужба за убиство од небрежност поради смртта на фудбалската легенда Диего Армандо Марадона, соопшти денеска судот.

На крајот од истрагата за смртта на Марадона, одлучено е да се покрене судска постапка против здравствените работници кои се грижеа за Марадона, пред тој на 60-годишна возраст да доживее срцев удар, од кој и почина.

Судијата Сан Исидро ја прифати тужбата против матичниот лекар, неврохирург, психијатар, менаџер на медицински сестри и болничар.

Обвинителството во април побара да се покрене судски процес, укажувајќи на недостатоци и негрижа во грижата за фудбалската легенда, која закрепнуваше дома.