Операцијата успешна, состојбата критична за Ники Лауда

Еден од најголемите возачи на формула 1 и трикратен светски првак Ники Лауда синоќа беше опериран во Општата болница во Виена. На Лауда му беше извршена трансплатација на белите дробови, поради тешката состојба. Операцијата траела пет часа и според официјалното соопштение од болницата операцијата била успешна.

Но, „Спорт Билд“ наведува дека Лауда и натаму се наоѓа во животна опасност и дека првата недела по овој вид на трансплатации е секогаш критичен.

Лауда беше актер на еден настрашните инциденти во формула 1, кога на трката во Нирбургринг во 1976 година болидот му се запали, а тој имаше тешки повреди и изгореници. Тој потоа ја продолжи и кариерата, а во 1997 и во 2005 година му беа извршени и две трансплатации на бубрег.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев

Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!