Огромна афера го тресе светскиот тенис: Уапсени 28 тенисери поради местење натпревари!

Според медиумите на Пиринеите, шпанската полиција уапсила дури 83 лица поради основан сомнеж дека учествувале во местење натпревари на Фјучрс и Челинџер турнирите.

Од тие 83 лица, дури 28 се тенисери, воглавно оние кои во текот на кариерата се натпреварувале само на споменатите турнири. Шпанските медиуми пренесуваат дека меѓу уапсените е и еден тенисер кој лани играл на УС Опен. Инаку, постојат сомнежи дека се наместени вкупно 97 меча.

Организаторот на сето тоа наводно е криминална група од Ерменија која им давала мито на тенисерите со цел да влијае на резултатите од мечевите. На тој начин тие стекнувале финансиска добивка, а за да бидат сигурни дека се ќе биде во ред, некои членови на оваа група и присуствувале на наместените мечеви.

Инаку, за време на акцијата шпанската полиција запленила 167.000 евра, повеќе од 50 електронски уреди, кредитни картички, пет луксузни автомобили и пушка сачмарка. Исто така, блокирани се 42 банкарски сметки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кирјос не знае да мирува – сега преку Шаповалов го испровоцира Ѓоковиќ!

Емотивна порака на тенисерот кој по Вимблдон се повлекува: Тажен што одам во пензија!

Федерер открива кој бил клучен момент во неговата кариера

Шок од Шпанија: Надал се повреди пред Вимблдон

Роџер Велики го згази Гофан за 10. титула во Хале и 102. во кариерата

ВИДЕО: Ѓоковиќ го одработи традиционалниот и чуден ритуал пред почетокот на Вимблдон

Федерер на прагот да освои уште една мала, но многу важна титула која ќе го направи уште поголем

(ВИДЕО) Крај на една убава приказна: Дел Потро заминува во пензија?

ВИДЕО: Кирјос со нова глупост: Јас заминувам, ова е криминал што го правите!