Огромна афера го тресе светскиот тенис: Уапсени 28 тенисери поради местење натпревари!

Според медиумите на Пиринеите, шпанската полиција уапсила дури 83 лица поради основан сомнеж дека учествувале во местење натпревари на Фјучрс и Челинџер турнирите.

Од тие 83 лица, дури 28 се тенисери, воглавно оние кои во текот на кариерата се натпреварувале само на споменатите турнири. Шпанските медиуми пренесуваат дека меѓу уапсените е и еден тенисер кој лани играл на УС Опен. Инаку, постојат сомнежи дека се наместени вкупно 97 меча.

Организаторот на сето тоа наводно е криминална група од Ерменија која им давала мито на тенисерите со цел да влијае на резултатите од мечевите. На тој начин тие стекнувале финансиска добивка, а за да бидат сигурни дека се ќе биде во ред, некои членови на оваа група и присуствувале на наместените мечеви.

Инаку, за време на акцијата шпанската полиција запленила 167.000 евра, повеќе од 50 електронски уреди, кредитни картички, пет луксузни автомобили и пушка сачмарка. Исто така, блокирани се 42 банкарски сметки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Новаче, па ти играш фудбал – тенисерот од Србија во улогата на Кристијано Роналдо

Методот кој е единствен правец кон успехот во тенисот – тоа го објасни Тони Надал

Ѓоковиќ: Не сакам да се креираат тенизии помеѓу мене и Надал и Федерер

Зошто сега е полесно да се освојат сите четири Гренд слема? Федерер го има одговорот

(ВИДЕО) Хорор во Мајами: Шпански тенисер колабираше на теренот!

Федерер и Ѓоковиќ се избегнаа, ама пак имаат тежок пат во Мајами

Федерер не е претерано разочаран, нагласи дека се радува на тоа што следува

Рафаел Надал го откажа мечот, Федерер во финале!

Нема крај на проблемите: Надал се откажа од Мастерсот во Мајами