ОФИЦИЈАЛНО: САД, Канада и Мексико ќе бидат домаќини на СП 2026

512

ФИФА по гласањето на 68. Конгрес кој се одржува во Москва, ги соопшти резултати за тоа кој победил во трката за организација на Светското првенство во 2026 година.

Заедничката кандидатура на САД, Канада и Мексик со 134 гласа ја победи онаа на Мароко кој доби 65 гласа.

Досега  Мексико два пати беше домаиќин на СП, во 1970 и 1986 година, додека САД имаше еден Мундијал, во 1994 година. За Канада ова ќе биде деби на големиот фудбалски настан.