Од Ред Бул удрија по ФИА: Мерцедес е секогаш заштитената страна!

Еден од главните советници на Ред Бул, Хелмут Марко, смета дека стјуардите на ФИА секогаш го штитат Мерцедес кога има нејасни ситуации на патеките.

Себастијан Фетел кој победи на трката во Канада минатиот викенд, по трката автоматски ја загуби победата на зелена маса, пред се поради одлуката на стјуардите на ФИА, да го санкционираат германскиот возач поради излетувањето од патеката и несовесно враќање на истата, со што му го земал правецот на Луис Хамилтон.

Со таквата одлука Фетел не успеа да се помири, а нешто идентично смета и Хелмут Марко.

Себастијан не стори ништо погрешно, тој едноставно сакаше да се врати само на патеката. Хамилтон имаше две опции, да го помине или да запре. Казната за Фетел беше крајно некоректна која остави лош понатамошен вкус на она што беше одлучено од администрацијата на ФИА. Правилата мора под итно да се променат, Мерцедес како да е заштитен од ФИА во повеќето случаи“, констатира Марко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ф1 палавковци: Незгодно за Сајнц – Рикиардо со крајно прецизен удар на болното место

ВИДЕО: По инцидентот меѓу Фетел и Верстапен – нај-моментот го има еден механичар!

Хамилтон ја одбрани Британија, дојде на 11 победи од Шумахер

Во Ферари очекувано незадоволни од Фетел: Не сме задоволни, можеше подобро!

Тод: Веќе ништо не е исто со Михаел Шумахер!

Леклер најавува дека ќе биде уште поагресивен на трките

Ма каков Хамилтон, Ред Бул го има најдобриот возач во моментов

(ВИДЕО) Страшен пад на возачот на Дукати: Петручи при 160 на час изгуби контрола

Доколку Фетел догодина им каже „Чао рагаци“ на Ферари – ова се двете желби на „црвените“