Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, тврди дека неговиот тим ги има конечно „состојките“ со кои може да го победат Мерцедес во егал ситуација.

Тој минатата сезона си ја загуби поради дел од неговите возачки грешки, иако имаше добар болид во еден дел од првенството, но сепак на крајот убедливо титулата ја освои Луис Хамилтон.

Сега германскиот возач тврди дека Ферари е подготвен за големиот чекор и конечно по 12 години, да донесе возачка титула во својата витрина.

Сега се зависи само од нас, Ферари ги има состојките за да го победи Мерцедес во новата сезона. Ќе биде сигурно тешко се уште да се каже до каде сме стигнале, се уште сме во мрак, го чекаме болидот да излезе и потоа да видиме како ќе се одважиме на првата трка. Но со нетрпение го исчекуваме, јасно е дека сакаме успех годинава“, порача Германецот.

Тој има 4 шампионски титули во кариерата, освоени во тимот на Ред Бул.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шуми имал интересен план непосредно пред несреќата – Вили Вевер открива детали

Фетел се сврте против седмата сила поради прашањето за „тимската наредба“

Ферари излезе со „циркузантски“ став по трката за ситуацијата со Леклер и Фетел

Леклерк бесен на својот тим: Не ја сфаќам оваа одлука на Ферари!

Мерцедес повторно покажа моќ: Хамилтон со победа на јубилејната 1000. трка во Ф1

ВИДЕО: Кај Верстапен нема цензура: Ги опцу Фетел и двоецот на Рено по тимското радио

Доминација на Мерцедес пред Ферари во Кина: Пол позиција за Ботас

Фетел не ги прифаќа критиките од јавноста: Луѓето имаат кратко паметење

Како предупредување за Ферари и Мерцедес – наскоро уште еден тим на нивното ниво