Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, тврди дека неговиот тим ги има конечно „состојките“ со кои може да го победат Мерцедес во егал ситуација.

Тој минатата сезона си ја загуби поради дел од неговите возачки грешки, иако имаше добар болид во еден дел од првенството, но сепак на крајот убедливо титулата ја освои Луис Хамилтон.

Сега германскиот возач тврди дека Ферари е подготвен за големиот чекор и конечно по 12 години, да донесе возачка титула во својата витрина.

Сега се зависи само од нас, Ферари ги има состојките за да го победи Мерцедес во новата сезона. Ќе биде сигурно тешко се уште да се каже до каде сме стигнале, се уште сме во мрак, го чекаме болидот да излезе и потоа да видиме како ќе се одважиме на првата трка. Но со нетрпение го исчекуваме, јасно е дека сакаме успех годинава“, порача Германецот.

Тој има 4 шампионски титули во кариерата, освоени во тимот на Ред Бул.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев

Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!

(ВИДЕО) Драма на Релито Дакар – Русин со камион прегази човек во среде пустина