Нова истрага против Јувентус – Покрената е аферата ’Агентополи’

Торински Јувентус се најде под уште една истрага. Бјанконерите сега се обвинети дека плаќале менаџери кои немале никаква врска со трансферите кои клубот ги финализирал. Аферата беше наречена „Агентополи“.

Најголемиот италијански клуб Јувентус се најде во нова афера. Од истрагата на „Призма“ за финансиски малверзации во клубот е издвоена аферата „Агентополи“.Јувентус е обвинет за сомнителни плаќања на фудбалски менаџери. Наводно им плаќале пари за трансфери во кои не учествувале.

Најдени се неколку такви работни места. Агентите биле претставени како посредници во бизнисот во кој немале врска и им биле исплатени големи провизии.

Меѓу имињата споменати во документите се познати италијански менаџери како Давиде Липи, Габриеле Џуфрида, Џузепе Гали, Винченцо Морабито, Микеле Фиораванти и Тулио Тинти.

Менаџерите до крајот на денот ќе треба да се обратат до друштвото на менаџерите за да ја објаснат нивната улога во се, а ќе видиме што ќе значи новата афера за Јувентус.

Да потсетиме, поради финансиски малверзации за време на пандемијата, клубот од Торино минатата сезона остана без 10 бода и поради тоа не успеа да се пласира во Лигата на шампионите.

Јувентус доби казна со одземање бодови откако во акцијата „Призма“ беше откриено дека имало финансиски малверзации и тајни плаќања на играчите за време на пандемијата на коронавирус.

Старата дама уплатила одредени суми пари во тајност на сметката на своите фудбалери и тоа на крајот резултирало со одземање бодови и огромни казни за нивните поранешни функционери.