Нов медал за Македонија во Тарагона

Македонските спортисти освоија уште еден медал на Медитеранските игри во Тарагона откако денеска успешен настап имаше Дејан Георгиевски во таеквондо. Георгиевски, кој е европски првак имаше три победи и пораз во финалето.

Исцрпувачките борби во четвртфиналето со Словенецот Иван Трајкович и во полуфиналето со Јоан Мино од Франција, го спречија македонскиот спортист да биде конкуренет во финалето на Даниел Рос Гомез од Шпанија. Четвртфиналето нашиот претставник го доби со 20:18 на поени (во продолжение), а во полуфиналето со Французинот Мино од негатива 18:9, со серија од 10 поени дојде до победа од 19:18 на поени. Тој финалето го загуби со 24:9.
Во првото коло Георгиевски беше сигурен против Мути од Мароко.

Ова за Македонија е вкупно шести медал на Игрите во Тарагона, прв сребрен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кого прават будали? Оваа атлетичарка има 16 години!?!?

ФОТО: Вон нема мира – папараците го уловија нејзиното секси газе

(ВИДЕО)Синот на Цеца и Аркан е вистински „ѕвер“ – противникот нокаутиран, па докторите го спасуваа

ФОТО: Преноќија под отворено небо и на тротоар во пресрет на квалификациски меч за СП

Еден медал повеќе во однос на претходните МИ за Македонија

Македонија со 14 учесници на ЕП во планиско трчање на Водно

Атлетичарот Ивановски успешно ја заврши Тарагона, следна цел ЕП во Берлин

Македонските баскетџии останаа без медал во Тарагона

Македонските спортисти на осмиот ден на Медитеранските игри во Тарагона