Нотингем Форест носи огромно засилување, пристигнува играчот кој беше желба на Јуве, Сити и Арсенал

Некогаш Усем Ауар важеше за сериозна ѕверка на пазарот, го бркаа најголемите клубови на Стариот континент, но на крајот може да заврши во – Нотингем Форест. Џанлука ди Марцио пишува – и ретко греши – дека англискиот клуб ги интензивирал преговорите со Лион и дека се надеваат дека наскоро ќе ја завршат работата на Сити Граунд. Се подразбира – успешно.

За да нема забуна, не можеме да кажеме дека Нотингем Форест е чекор наназад во нивната кариера, бидејќи е познато дека голем број играчи сонуваат барем еднаш да играат во Премиер лигата, според мислењето на многумина најдобра во светот, но не треба да заборавиме дека до пред година или две можеше да замине во многу подобар, поамбициозен клуб.

Скаути од бројни европски тимови беа редовни посетители на сегашниот стадион Групаме кога Ауар блескаше на терените во француската Лига 1 на само 19 години, со текот на времето Јувентус и Манчестер Сити се распрашуваа за него, Арсенал сериозно беше заинтересиран во еден момент, среќата летово си ја проба и Рома, но првиот човек на Олимпик Жан-Мишел Ола ги одби со цена од 60.000.000 евра.

Сепак, времињата се сменија и иако се уште пружа многу добри игри, Ауар не е толку примамлив за најголемите играчи, а преговарачката моќ на првиот човек на Лион во моментов не е толку голема, бидејќи 24-годишниот Французин има договор со клубот на уште една година, па затоа е за почит францускиот тим неодамна напиша дека поради оваа причина на Олимпик би се задоволиле со цифра од само 15.000.000 евра, четири пати помалку од она што некогаш го барале.

Како и да е, тој одлично би одговарал за Форест, бидејќи на крајот на краиштата, ова е фудбалер кој учествувал во најмалку десет првенствени гола за Лион во четири од претходните пет сезони, а одиграл и 33 натпревари и во Лигата на шампионите и во Лига Европа.

Како што навикнавме од Форест ова лето, нивниот шопинг никогаш не завршува. Шумарите нема да застанат ниту по доаѓањето на Ауар, бидејќи Атлетик пишува дека имаат начелен договор со Брајтон за напаѓачот Нил Мопај, а наводно подготвиле уште 20.000.000 евра за централниот играч за врска на Ајнтрахт, Џибрил Соу.