Ноле по титулата на АО: Медведев е еден од најтешките противници

Новак Ѓоковиќ ја освои 9-та титула на Австралија опен што е воедно и 18-та Грен слем титула, откакот во финалето го победи Данил Медведев со 7: 5, 6: 2, 6: 2.

Новак играше неверојатен тенис и докажа дека е крал на Австралија опен, откако ја освои деветтата титула во своето деветто финале, а им се приближи на Рафаел Надал и Роџер Федерер на две титули на вечната листа.

Кралот на Австралија ги сподели првичните впечатоци по новата титула

„Прво би сакал да возвратам на љубезните зборови на Данил. Вие сте одлично момче, одлична личност, повторно покажавте зошто е тоа така. Последните неколку години се дружевме и трениравме повеќе во Монако, но сега не ми се јавуваш нешто – се смееше Новак, а потоа продолжи.

– Но, добро е да те слушнам дека мислиш такво нешто за мене. Навистина многу ми се допаѓа Данил како личност надвор од теренот, но тој е еден од најтешките ривали на теренот. Прашање е кога ќе го освоите Грен слем титула, ако не ти е проблем да почекаше уште неколку години – повторно хумористично прокоментира Новак, кој потоа му се заблагодари на својот тим