Нкунку поминал тајни прегледи и е пред трансфер во Челзи

Тој пристигна во летото 2019 година од Пари Сен Жермен за 13.000.000 евра, а сега би можел повеќекратно да му плати на Лајпциг. Добро информираниот Билд пишува дека 24-годишниот Кристофер Нкунку веќе ги поминал лекарските прегледи пред евентуален трансфер во Челзи.

Точно, работата треба да се реализира на лето, што не е толку необично. На ист начин, во 2017 година, Наби Кеита беше продаден на Ливерпул, каде играше дури од 2018 година.

Трансферот на Нкунку се уште не е комплетиран, бидејќи Челзи не се договорил за условите на трансферот со Лајпциг, но бидејќи во договорот на францускиот напаѓач има и излезна клаузула во износ од 60.000.000 евра, Германците нема да можат да претеруваат во барањата ако сините решат да купат по секоја цена.

И, Нкунку е атрактивна опција. На 147 натпревари за Лајпциг, тој постигна 53 гола и асистираше за уште 48, што е учинок за почит. Веројатно затоа Челзи ја забрза работата, па според информациите на Билд, играчот веќе бил на тајни прегледи. Не во Лондон, туку кај доктор во Франкфурт. Таму му беа извршени кардиолошки прегледи, а присутен бил и ортопедот на Челзи.

„Сините“ очигледно сакаа да ја завршат работата во тајност, сега откако протече веста, останува да се види дали некој друг клуб ќе се појави да се обиде да им ја украде целта. За Лајпциг не е важно, иако не мора да значи дека ќе ги добијат сите 60.000.000 евра. Но, бидејќи договорот на Нкунку истекува дури во 2026 година, тие дури и не мора да попуштат ако не се задоволни.