Ништо од големото класико во Мадрид: Тим го елиминира Федерер

Храбриот тенисер Доминик Тим го уништи сонот на тениските фанови дека ќе гледаат класико помеѓу Федерер и Новак Ѓоковиќ во Мадрид.

Тим вечерва го совлада Роџер Федерер со 2:1 на турнирот во Мадрид и со тоа приреди мала сензација на терените во Мадрид.

Иако Федерер прв поведе, сепак натпреварот се сврте во корист на австрискиот тенисер Тим.

Сега во полуфиналето Тим ќе игра против Новак Ѓоковиќ, кој денеска успеа да го добие Марин Чилиќ без борба на терен, бидејки го предаде мечот.