Никола Ѓорѓиев: Сакаме да го освоиме првото место, а потоа ќе размислуваме за ЕП

По три финалиња во Европската лига и одлична промоција со две победи во дебитантскиот настап на континенталните самити, како и остварената цел во јануарските квалификации за претстојното Европско првенство, македонските одбојкари создадоа реноме коешто им дава право да сметаат дека на секој нареден настан треба да одат чекор напред.

Во случајот со Европската сребрена лига тоа значи освојување златен медал, особено што завршниот тунир ќе биде кај нас, исто како и во 2018.

За разлика од последниот квалификациски циклус, во националниот состав на селекторот Никола Матијашевиќ сега се уште шестмина, вкупно 20 репрезентативци.

Тренинзите ќе бидат во салата „Парк“ во Струмица каде што ќе бидат одиграни средбите од првиот турнир во нашата група „А“, како и завршниот на најдобрите четири тима. Фактот што црвено-жолтите се сигурни учесници на него, овозможува да играат без преголем резултатски притисок на шесте натпревари во групната фаза, а со тоа постепено да ја градат потребната форма за последните два меча од Европската сребрена лига 2021. Во групата „Бе“ се Хрватска, која го освои златниот медал во 2018 во Скопје, Унгарија, Австрија и Луксембург.

„Ова ќе биде долг репрезентативен период и задовоство е што ќе го почнеме со учество во Европската сребрена лига во којашто се враќаме по три години. Сакаме да го освоиме првото место, а потоа ќе размислуваме за Европското првенство во септември. Абициите се јасни и верувам дека се остварливи“, убеден е капитенот Никола Ѓорѓиев.

21.мај (петок)
17.00 Данска – Израел

20.00 МАКЕДОНИЈА – Кипар
22.мај (сабота)
17.00 Данска – Кипар
20.00 МАКЕДОНИЈА – Израел

23.мај (недела)
17.00 Израел – Кипар
20.00 МАКЕДОНИЈА – Данска

Втор турнир, Шлагелсе (Данска):

28.мај (петок)
16.00 Израел – Кипар
19.00 МАКЕДОНИЈА – Данска

29.мај (сабота)
16.00 Израел – МАКЕДОНИЈА
19.00 Данска – Кипар

30.мај (недела)
16.00 Кипар – МАКЕДОНИЈА
19.00 Данска – Израел