Никогаш повеќе возбуда во Формула 1, од следната сезона рекордни 24 трки

Границите во сите спортови се поместуваат од година во година, бројот на натпревари е во драстичен раст, а тој тренд го следи и Формула 1. Најбрзиот циркус во светот не сака да заостанува, па календарот за новата сезона е проширен.

Возбуда на патеките ширум планетата ќе има како никогаш порано, ќе се возат рекордни 24 трки. А, новата во календарот во Формула 1 е резервирана за Лас Вегас. Америка ќе биде дом на најдобрите светски возачи за следната година дури три пати, бидејќи Мајами и Остин беа задржани во календарот.

Сезоната ќе биде отворена во Бахреин на патеката Сахир на почетокот на март, а Формула 1 нема да зачекори на европската почва сè до Емилија Ромања. Покрај Имола, круговите ќе се свртат наоколу и во Монко, а големата вест е дека уличната трка во Монако не „испадна“ од календарот, како да се шпекулираше. Напротив, на култната патека, болидите ќе возат и во следните три години.

„После неколку месеци преговори, ние гордо го објавуваме продолжувањето на договорот со Формула 1 за три години. Во иднина, договорот може да се продолжи. Среќни сме што можеме да потврдиме дека трките во Монако ќе продолжат до 2025 година “, рекоа Доменикали и Боери.

Тие решија во Формула 1 да ги задржат патеките на кои традиционално се вози, но и вратија и некои стари. И најави дека заради растот и привлечноста на спортот, глобалното ниво ќе биде дополнително проширено. Во Лас Вегас, ќе се вози за прв пат од 1985 година, тоа ќе биде претпоследна трка во календарот и единствена што ќе се вози во сабота, и тоа под рефлектори. Исто како и во Бахреин, Саудиска Арабија, Сингапур, Катар и Абу Даби.

После три години пауза, Кина се врати во календарот во Формула 1, Белгија ќе биде последна трка пред летната пауза од еден месец, а сезоната ќе биде затворена во Абу Даби на Јас Марина на 26 ноември.

Бахреин – Сахир (од 3 до 5 март)

Саудиска Арабија – Џеда (од 17 до 19 април)

Австралија – Мелбурн (од 31 март до 2 април)

Кина – Шангај (од 14 до 16 април)

Азербејџан – Баку (од 28 до 30 април

САД – Мајами (од 5 до 7 мај)

Италија – Имола (од 19 до 21 мај)

Монако (од 26 до 28 мај)

Шпанија – Барселона (од 2 јуни)

Австрија – Спилберг (30 јуни до 2 јули)

Велика Британија – Силверстон (од 7 јули)

Унгарија – Будимпешта (од 21 до 23 јули)

Белгија – Спа (од 28 до 30 јули)

Холандија – Зандворт (од 25 до 27 август)

Италија – Монца (од 1 до 3 септември)

Сингапур (од 15 до 17 септември)

Јапонија – Сузука (од 22 до 24 септември)

Катар – Лусаил (од 6 -ти до 8 -ми октомври)

САД – Остин (од 20 до 22 -ри октор

Мексико – Мексико Сити (од 27 до 29 октомври)

Бразил – Сао Паоло (од 3 до 5 ноември)

САД – Лас Вегас (од 16 до 18 ноември)

Обединетите Арапски Емирати – Абу Даби (од 24 до 26 ноември)