Неочекувана одлука на Ѓоковиќ пред финалето

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ в недела од 15 часот ќе го игра финалето на Ролан Гарос.

Во финалето пред финалето Ѓоковиќ по четири сета го совлада Шпанецот Карлос Алкараз, а ривал ќе му биде Норвежанецот Каспер Руд, кој во полуфиналето го елиминира Александар Зверев.

Ѓоковиќ во Париз ќе се обиде да испише историја и да стане тенисер со најмногу грен слем трофеи, а српскиот тенисер нема да го искористи денот пред походот за 23. трофеј од најголемите турнири за тренинг.

Како што вели официјалниот распоред на тренинзи за Ролан Гарос, Новак нема да тренира оваа сабота.