Нено Димитријевиќ сепак се повлече од НБА драфтот во кој требаше да учествува

Талентираниот кошаркар од редовите на Хувентуд, Ненад Нено Димитријевиќ беше еден од 58те кошаркари кои требаше да бидат потенцијални кандидати за пикови на драфтот, но сепак Димитријевиќ се повлеќе/

Досега единствен кошаркар од нашата земја кој заиграл во НБА лигата беше Перо Антиќ, новоизбраниот претседател на федерацијата, а поповлекувањето на Димитријевиќ, можеби уште некоја година ќе треба да почекаме за повторно некој да ја претставува Македонија во најсилното кошаркарско првенство.

Димитријевиќ минатата сезона во дресот на Хувентуд, забележа 34 настапи со просек од нешто под 6 поени по натпревар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден македонски репрезентативец се обврза на верност кон МЗТ Скопје

МЗТ Скопје по тренерот Кочов, објави уште едно важно останување во тимот

МЗТ Скопје нема да менува: Кочов потврден

Мундобаскетот посиромашен за уште една ѕвезда: Австралија без главниот играч

Сведоштво од прва на човекот кој бил во другиот автомобил при сударот со Кузмиќ

(ВИДЕО) Борба со времето: Кузмиќ со хеликоптер итно пренесен во Белград

Фото: Кошаркарот на Црвена Звезда во кома по страшната несреќа – автомобилот уништен

Залудно го префрлаа во Црвена Звезда – Теодосиќ си најде нов клуб

Спектакл на Западот: Блокбастер меѓу Оклахома и Хјустон