„Не знам како Вудс останал жив“

Тајгер Вудс се опоравува од повредите здобиени во тешка сообраќајна несреќа, кои според полицијата можеле да бидат фатални.

Вудс изгуби контрола над својот џип и слета од патот, а автомобилот беше толку скршен што пожарникарите мораа да го исечат лимот за да го извлечат.

Во болницата му биле дијагностицирани тешки фрактури на двете нозе (две отворени десно), поради што заминал на итна операција.

Полициските службеници најавија дека истрагата ќе трае неколку недели, но тие се сомневаат дека причината за несреќата е неприлагодена брзина, додека немаше индиции дека Вудс бил под дејство на недозволени супстанции.

“Несреќата се случи на стрмен и завиен дел од патот каде луѓето често губат контрола над возилото поради прекумерна брзина. Веруваме дека брзината била главната причина. Немаше индиции дека возачот бил под влијание на нешто. Ние утврдил дека возилото најверојатно удрило прво во работ на тротоарот, преминало две ленти, удрило во друг раб, дрво, се превртело неколку пати и застанало на стотина јарди од патот. Немаше знаци на лизгање или кочење, а времето беше добро. Искрено, не знаеме како г-дин Вудс преживеа “Но, тој имаше многу среќа. На него сигурно му помогнаа појасот што го носеше и бројните воздушни перничиња што се отворија”, рече Алехандро Вилануева од канцеларијата на шерифот во Лос Анџелес.