Навивачите го погодија со факел, а тој доби жолт картон

Во петокот продолжи натпреварувањето во Премиер лигата на Босна и Херцеговина, а денот го одбележа и инцидент на дуелот помеѓу Борац и Широки Бријег во Бања Лука.

Борец беше подобар ривал на теренот и заслужено славеше победа (1:0), но во центарот на вниманието беше судијата Мирза Казлагиќ.

Секако најпроблематична ситуација е онаа што се случи во 80. минута кога навивачите на Борац фрлаа факел кон голманот на гостите Ренат Јосиповиќ.

По логика на нештата, голманот на гостите се засолни од своето место за да не сретне нов факел пред голот.

За судијата очигледно немаше ништо логично, па му додели жолт картон на Јосиповиќ.