Најкратката пензија во фудбалот: Се врати во репрезентацијата поради претседателот на Гана

Ова е најкратката фудбалска пензија на светот! Асамоа Џан во понеделникот објави дека се повлекува од националниот тим на Гана бидејќи му е одземена капитенската лента, а денеска повторно објави соопштение – дека се враќа.

Асамоа Џан доби повик кој не се одбива. Кога претседателот на државата ќе те повика и убаво ќе те замоли, тогаш не можеш да му кажеш „не“, тврди Асамоа.

А, токму тоа се случи. Лидерот на државата го повика Џан да се врати и овој со воодушевување прифати.

„Барањето на претседателот не се одбива. Имав прилика да разговарам со таткото на нацијата, претседателот на државата Нана Адо Данква Акуфо-Адо, кој со почит на моите желби, ме замоли повторно да размислам за одлуката да се повлечам од репрезентацијата. Неговата желба ја сфатив како најдобра намера и ќе се ставам на располагање на селекторо Кваси Апија“.

„Мојата желба да и помогнам на Гана по повеќе од три децении да го освои трофејот во Купот на Африка се уште гори и останувам да и служам на големата нација и народот на Гана“, стои во новото соопштение на Асамоа Џан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Французинот пресече: Пол погба донесе конечна одлука!

Дали ќе биде тренер на Јувентус? Па Челси го нема уште ослободено од договорот

На свадбата на Рамос денеска, освен Роналдо, не беше присутно уште едно големо име

Гулит за проблемот на Милан последните неколку сезони

Имаше одлична сезона во Арсенал – но сака да си замине поради својата девојка

Откриено колку цигари на ден пуши Сари

(ВИДЕО) Ѕвездата на Јувентус се снимаше со гола жена во кревет !?

Почина човекот кој за малку не го однесе Вардар во ЛШ

Европски шампион и светски вицешампион ќе го засили Милан