Најдобриот македонски одбојкар кариерата ја продолжува во Бундес лигата

Никола Ѓоргиев, капитенот на македонската одбојкарска репрезентација и воедно најдобар наш одбојкар се реши во новата сезона повторно да се врати во Европа откако потпиша за Фридрихсшафен од Германија.

За потсетување, Ѓоргиев изминатата сезона настапуваше во Јапонија за тимот на Осака.

Што се однесува до новиот тим на Македонецот, Фридрихшафен во 2007 година триумфира во Лигата на шампионите, а во германското првенство има освоено 13 шампионски титули и 16 трофеи во Купот. Германскиот тим минатата сезона заврши како второпласиран во домашниот шампионат.

Во својата досегашна кариера, Никола настапуваше за Раднички Крагуевац (Србија), Волеј Форли (Италија), Малије Мили Пјанго (Турција), Париз Волеј (Франција), Онико Варшава(Полска), Тореј Ароус и Осака Блејзе (Јапонија).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) УФЦ нокаут каков што не се памети: Додека трепна – го посла на рингот

ШОК: Играч на ЛА Енџелс на неколку часа пред мечот почина во хотелска соба

(ФОТО/ВИДЕО) Скопје го пречека европскиот шампион, а Алили порача: Одам по олимписки медал!

Србија во неверојатен меч славеше во супер-дербито со Хрватска и ја освои Светската лига

Трагедија: Познато одбојкарско лице по свадба доживеал срцев удар и починал

Алили се враќа од ЕП со златен медал за Македонија

ВИДЕО: Фјури го нокаутираше Шварц и најави „лов“ на Вајлдер

(ФОТО) Српската одбојкарка ги изненади сите – позираше потполно гола

Ваучер – ФИЈАСКО: Сите се незадоволни – прстите вперени во АМС