Најдобрата македонска тенисерка по подолг период освои титула: Лина најдобра во Белорусија

Моментално најдобра македонска тенисерка Лина Ѓорческа по подолг период дојде до титула.

Ѓорческа денсез заедно со Анастасија Комардина од Русија стигнаа до трофејот на турнирот во двојки во главниот град на Белорусија, Минск.

Македонска-рускиот двоец дојде до победа во финалето против домашните тенисерки Креме и Шиманович од Белорусија со 2-0 во сетови (6-7, 6-4, 10-8).

Ова е втора титула на Ѓорческа и Комардина, откако претходно победија и на турнирот во Есен, Германија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тони Надал околу тоа за кој навиваше Рафа во финалето на Вимблдон

(ФОТО) Цензура на најако: За медиумите во Албанија не постои Ѓоковиќ

Ноле по новата титула на Вимблдон ги израдува фановите во Македонија

Љубомората е опасна работа: Ѓоковиќ никогаш нема да биде популарен како Федерер или Надал

(ВИДЕО) Мирка не можеше да гледа, а Роџер на крајот ја разочара: Клучниот момент во финалето

(ФОТО) Статистиката е како бикини, тоа најдобро го почувствува Федерер

Она што го направи Ноле, не успеал никој од 1948 година

(ФОТО) Му го сменија и името на Тоблероне во чест на Ѓоковиќ

Ѓоковиќ и Федерер го срушија рекордот на Вимблдон