Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

Шпанецот Рафаел Надал смета дека е задоволен од она што го прикажал на терените на почетокот од новата година, иако во финалето на Австралија Опен беше демонтиран за два часа од Новак Ѓоковиќ.

Турнирот во Мелбурн беше прв кој го одигра Рафа Надал, бидејки имаше проблеми со коленото, со воспаление на мускулите и нешто со скочниот зглоб.

Иако не успеа ни одблиску да му парира на Ѓоковиќ во финалето на првиот Грен слем, Надал смета дека има напредок.

Доколку мислиме на иднината, подобро е што загубив на три сета, затоа што тоа моето тело немаше да го поднесе да игравме повеќе“.

„Влегов во финалето без план Б. Физички не бев по дготвен, тоа не беше баш најдобар момент за мене. Се разбира дека не бев во целост за доволен, но неочекувано дојдов до финале. Потоа Ѓоковиќ одигра значително подобро и можев само да му честитам“, констатира Надал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“

Надал после поразот од Ѓоковиќ на Австралија Опен ја донесе најважната одлука во животот