Надал: Новак е ментална машина, но и тој има свои недостатоци

Рафаел Надал потврди дека планира да се натпреварува на Австралија Опен.

Шпанскиот тенисер нема играно од ова лето поради проблем со повреда на стапалото, но затоа многу тренира. Ќе го гледаме од 16 до 18 декември во Мубадала на Светското првенство во тенис во Абу Даби.

Во разговор со Формула 1 возачот Ник Розберг, Шпанецот откри голема желба да се врати на теренот.

„Кога си во нешто, се се менува. Во спортот тоа те турка до граници и психички и физички и може да се појават проблеми. Имав многу лош период со повреда на стапалото, но навистина сакам да се вратам. “, вели Надал.

„Со текот на годините, стана појасно дека враќањето на најдоброто ниво може да ве чини повеќе, но во исто време, многу пати сум бил во ваква ситуација и го знам процесот.

„Верувам во се што правам за да се вратам и исто така, полн сум со самодоверба и верба дека ако се натпреварувам без премногу болка, ќе имам голема шанса“, изјави Надал.

Интересно е што Рафа на крајот од разговорот зборувајќи за тоа како е нормално да се сомневате во себе во текот на кариерата, го допре и Новак Ѓоковиќ.

“Би рекол дека тој е повеќе машина во однос на менталитетот. Сепак, сигурен сум дека и тој има свои сомнежи. Имаме различни карактери. И двете работи се добри, само треба да го пронајдете својот пат.

„Не постои само еден начин до успехот, да ги остварите вашите соништа. Патеките се различни, на вас е да откриете која е ваш“, заклучи шпанскиот тенисер.