Надал најави дека наскоро ќе го открие својот план за враќање на терените

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека е убеден дека наскоро ќе се врати во натпреварувањето откако пропушти поголем дел од 2023 година поради повреда на колкот за која беше потребна операција.

„Потврдив дека ќе се вратам“, напиша Надал на социјалните мрежи.

„Останете во тек“, продолжи тој во објавата на Инстаграм која вклучуваше фотографија на која се подготвува да удри во бекхенд.

Тој изјави дека во наредните денови ќе „одлучи заедно со тимот и ќе објави кога и каде“ навивачите ќе можат да го видат на дело.

Следната сезона започнува на крајот на декември, а од 14 јануари на програмата е првиот Грен слем турнир годинава, Австралија опен.