МЗТ Скопје покажа класа во Гостивар и рутински забележа нов триумф во првенството

МЗТ Скопје без поголеми проблеми славеше вечерва на гостувањето во Гостивар, во преполната сала навивачи на домашната екипа.

Момците од Аеродром забележаа нов триумф во 15. коло со резултат 61:74, меч во кој покажаа класа против домаќинот.

МЗТ Скопје уште од почетокот на мечот покажа теренска иницијатива, добивајки ги првите 10 минути со 14:20, до крајот на полувремето МЗТ веќе водеа со осетна предност (28:44).

До крајот на мечот беше се рутински, за конечни 61:74.

Најефикасен во редовите на МЗТ вечерва беше Марко Симоновски со 17 поени, во редовите на Гостивар, најрасположен за игра беше Александар Костовски со 19 поени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МЗТ Скопје испушти златна шанса за враќање во АБА – Задар го врати брејкот

Будуќност буквално уништен: Црвена Звезда ги прегази и ја освои АБА лигата

(ФОТО) Двојазичност и во Белград: Името на Будуќност испишано и на албански

(ВИДЕО) ШОК снимка: Со цигла погоден играч на Будуќност

(ВИДЕО) Тотален ХАОС во Пионир: Нападнати кошаркарите на Будуќнот

(ВИДЕО) Незапамтен „пекол“ во Белград: „Делије“ упаднаа на терен – кошаркарите на Будуќност избегаа во соблекувална

(ВИДЕО) Гостите имаа своја вечер: Портланд, Голден Стејт и Торонто на една победа од полуфинале

Кошаркарот на Будуќност ја подгрева атмосферата: Таму ќе ги победиме, среде Белград

Очекувани победи за Работнички и МЗТ Скопје против Кожув и Блокотехна