Момчето со една дланка што сонува да биде Иван Чупиќ!

Рамиро Милано е аргентински ракометар кој на 18-годишна возраст одлучи да направи чекор напред во кариерата и е пресели во шпанскиот клуб Мислата од Валенсија.

Можеби во ова нема ништо чудно ако не се знае дека момчето е родено со една дланка, левата, а сепак успеа да се пробие во професионалниот ракомет. Да биде чудото поголемо, од својата четврта година тој се занимавал со фудбал, бил на проби во Барселона и Бока Јуниорс и долго време паралелно тренирал фудбал и ракомет.

Иако без дланка, подоцна одлучил да се фокусира на ракометот, а неговите амбиции, заедно со менталната сила му овозможиле да стигне до шпанската лига. Неговиот татко Гиљермо Милано е поранешен ракометар и во моментов технички асистент на Маноло Кадењас во аргентинската репрезентација.

За нас приказната за Милано е уште поинтересна бидејќи негов идол е актуелниот ракометар на Вардар, Иван Чупиќ со кого сонува заедно да заигра. Можеби и ќе го видиме во Скопје како дел од „црвено-црните“ бидејќи со 18 години, иднината е пред него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вардарска доминација во СЕХА: Четири ракометари на Вардар во идеалниот тим!

Талески и Рајн Некар патуваат со +2 кај Нант и Лазаров на реваншот во ЛШ

ЕХФ ги отпиша „црвено-црните“: Вардар нема да игра во Келн!

Кина ќе игра против Вардар !?

Вардар иако некомплетен, лесно се справи против Извиѓач: А сега фокусот на „плинарите“ и ЛШ

Најави за нови заминувања од Вардар – се води кон реализација на „рускиот проект“

И Карачиќ го напушта Вардар: Хрватскиот ракометар се сели во Полска!

Брестовац посакува Металург со триумф да го финишира СЕХА првенството

Повеќе нема дилема: Познато каде ќе биде завршниот Ф4 во СЕХА