МОЌЕН Вардар: „Црвено-црните“ го уништија Рајн Некар среде Германија

Македонскиот шампион Вардар на најдобар можен начин се врати кон настапите во ЛШ по репрезентативната пауза. „Црвен-црните“ вечерва во Германија комплетно го надиграа и убедливо совладаа тимот на  Рајн Некар Левен со резултат 30-27.

Вардарц на овој начин дојдоа до 7. победа по која и понатаму ќе останат на 2. место во групата А во Лигата на шампионите.

Избраниците на Парондо уште од самиот почеток играа на едно високо ниво, гранитна цврста одбрана како и прецизно во нападот. Како одминуваше мечот, така Вардар играше се подобро и подобро и ја градеше предноста која на неколку моменти одеше и до 7 погодоци предност.

Доколу во финишот не дојдеше до опуштање во редовите на Вардар, победата моежеше да биде и тоа како убедливо, но и вака бодовите се освоени.

Дибиров со 7 погодоци беше најефикаен, додека по еден помалку, по шест дадоа Карачиќ и Стоилов.