Капетани, Команданти, Генерали, ЛЕГЕНДИ!!! Македонија слави во соблекувалните во Клуж!

900

Во Клуж, Романија, Македонија вечерва загуби од домаќинот, но тоа не беше загрозувачки пораз кој ќе ја урне надежта на нашите ракометари за пласман на СП идната година.

Со минималниот пораз нагости кај Романците со 26:25, Македонија ја сочува предност со +8 од Скопје и заслужено ќе биде дел од новиот Мундијал догодина во Германија и Данска.

Ова за Македонија ќе биде шести Мундијал на кој ќе учествува, а по завршување на средбата, нашите ракометари со претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, прославија за победата.