Микаела Шифрин испиша историја во Семеринг

Американката Микаела Шифрин победи денеска во слаломот во Семеринг и стана најуспешната скијачка на сите времиња во таа дисциплина.

Шифрин сега има 36 победи во слалом во Светскиот куп, а претходно беше израмнета со Марлис Рајх.

Единствено шведскиот великан Ингемар Стенмарк има повеќе победи во слалом од нејзе, вкупно 40 во периодот помеѓу 1974 и 1987 година.

Шифрин со победата во Семеринг стана првата скијачка која остварила 15 победи во една календарска година во Светскиот Куп.

Американката беше убедлива во првото возење, а во вкупниот пласман за 0,29 секунди беше побрза од второпласираната Петра Влхова од Словачка, како и 0,38 од швајцарската скијачка Венди Холденер, која беше трета.

Доминик Парис од Италија оствари две врзани победи во два дена во Светскиот Куп, со триумфот во супер-џи во Бормио.

Парис, по победата во спуст во петокот, во саботата беше 0,01 секунда побрз од олимпискиот шампион Матијас Мајер.

Тоа беше 11. победа во кариерата за Парис.

Трката на скијалиштето Стелвио ја одбележа несреќата на норвешкиот скијач Стијан Саугештад, кој падна на грбот и вратот пред да се запре на заштитната ограда. По ова, со хеликоптер беше пренесен во локалната болница и засега нема информации за неговата состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Посакуван расплет: Македонија во група во Љубљана, ќе играме и против Турција на Јошко

Екс играч на МЗТ додека со својот клуб се борел за опстанок барал да оди на одмор со Дара Бубамара

(ВИДЕО) ДРАМА во Банско: Бугарите три часа спасуваа македонски сноубордери

Мекгрегор го нарече Хабиб кучка, а овој му возврати со фотографија која ќе го здоболи Ирецот

Радувај се Македонија: Одбојкарската репрезентација оди на Европско првенство

Шведска ни праги голема услуга – го победија Азербејџан и не носат чекор напред за пласман на ЕП

(ВИДЕО) Шокантна снимка: ММА борец по 20 секунди сам си ја скрши ногата

Сите можни калкулации пред утрешнотo „финале“ за одбојкарите за пласман на ЕП

Европското првенство е се подалеку, Македонија поразена во Запорожје од Украина