Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Семејството Шумахер е повторно дел од компанијата Ферари.

Без оглед на тоа што сега го нема големиот шампион Михаел Шумахер, кој подолг период се опоравува од тешките последици по падот на алпите во Франција, во базата на Маранело од пред некој ден, зачекори неговиот син, Мик Шумахер.

Младиот Шумахер кој неодамна стана шампион во Формула3, потпиша долгогодишен договор со Ферари, тим во кој неговиот татко ги оствари најголемите успеси во кариерата.

Горд сум што сум син на најголемиот возач во Формула 1 историјата. Тркањето е во крвта на мојата фамилија, обожавав во минатото да возам картингсо таткоми. Се сеќавам дека еднаш ме праша дали тркањето сакам да ми биде хоби или да станам професионален возач. Веднаш му реков дека сакам да бидам голем и профи возач, никогаш не сакав да се занимавам со нешто друго освен ова“, порача Мик.

Тој исто така истакна дека му е тешко да го гледа патот кон кој сега се движи неговиот татко, но и пат кој мора да го оди, поради сопствена промоција во овој авто-мото спорт.

Да, понекогаш е тешко тоа, тешко е да си син на таков шампион, постојат добри и лоши страни, но имаме поддршка од сите луѓе низ светот, поради тоа сум им бескрајно благодарен“, се надоврза младиот Мик Шумахер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев

Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!

(ВИДЕО) Драма на Релито Дакар – Русин со камион прегази човек во среде пустина