Мик Шумахер ќе го вози болидот на својот татко во Хокенхајм

Германскиот возач Мик Шумахер следниот месец во Хокенхајм ќе го вози болидот на Ферари со кој неговиот татко во 2004. година го ја освои рекордната седма титула во Формула 1.

Според соопштението на организаторите, Мик за време на викендот 27. и 28. јули на Големата награда на Германија ќе го вози болидот на неговиот татко Ф2004, пред квалификациите во сабота и пред парадата на возачите во пресрет на неделната трка.

Тој се натпреварува во Формула 2 за екипата на Према Рејсинг и е дел од возачката академија на Ферари.

Неговиот татко Михаел Шумахер е рекордер во Формула 1 со седум титули и 91 победа, од кои четири ги оствари во Хокенхајм.

Ќе биде емотивен момент да го видиме Мик зад воланот на болидот кој носи толку убави спомени. Ф2004 беше фантастичен болид, оствари 15 победи и двете шампионски титули во сезоната, за која може да се каже дека беше кулминација на златниот период“, изјави извршниот директор на Ф1 Рос Брон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ф1 палавковци: Незгодно за Сајнц – Рикиардо со крајно прецизен удар на болното место

ВИДЕО: По инцидентот меѓу Фетел и Верстапен – нај-моментот го има еден механичар!

Хамилтон ја одбрани Британија, дојде на 11 победи од Шумахер

Во Ферари очекувано незадоволни од Фетел: Не сме задоволни, можеше подобро!

Тод: Веќе ништо не е исто со Михаел Шумахер!

Леклер најавува дека ќе биде уште поагресивен на трките

Ма каков Хамилтон, Ред Бул го има најдобриот возач во моментов

(ВИДЕО) Страшен пад на возачот на Дукати: Петручи при 160 на час изгуби контрола

Доколку Фетел догодина им каже „Чао рагаци“ на Ферари – ова се двете желби на „црвените“