Металург се освежи – ангажира ракометен џин од Хрватска

Хрватскиот пикер Тео Чориќ е нов ракометар на Металург.

Тео Чориќ, кој во својата кариера настапувал за Замет, Пореч, Загреб и Штутгарт, последните две сезони ги мина во екипата на Рајн Викинг, член на втората Бундес лига.

Чориќ важи за одличен дефанзивен играч и ќе има голема улога во дефанзивната формација на Металург.

Договорот со Чориќ е потпишан со важност од 1,5 година, а на Металург тој ќе му се приклучи на 15 февруари.