Металург повторно гради моќен тим: Се врати еден од најдобрите ракометари од „златната“ генерација

Жарко Пешевски денес и официјално беше промовиран во ново засилување на Мотор Запорожје од Украина, а нашиот вице-шампион Металург не чекаше многу за да ја пронајде неговата замена.

Во Автокоманда по 5 години пауза се враќа добро позатиот лик, Младен Ракчевиќ. Пивотменот од Црна Гора откако во 2013 година си замина од Металург настапуваше за АЕК во Грција, а потоа и во Романија за Констанца и Добоџеа Суд.

Во својата кариера Ракчевиќ цели четири години во период од 2005 до 2009 играше и за Вардар.

Покрај Ракчевиќ кој со своето искуство и 36 години треба да биде големо засилување, доведе и млад и надежен кружен напаѓач. Станува збор за јуниорскиот репрезентативец на Хрцатска,  Адријан Миличевиќ, кој доаѓа од Пореч.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕХФ ждреб: Македонија ги знае противниците во вториот шешир

ПСЖ против Нант, Ел Команданте против капитенот – елиминирај го и сочувај го за СП!

Гедбан: Навивачите на Вардар, број 1 во Европа!

„Зборнаја“ ја изгаза Данска и се пласира во полуфиналето на ЕП!

Гонзалез ги откри адутите за СП: Објавен поширокиот список на Македонија

(ВИДЕО) „Беттер одбрана, алсо гоод напад“ – интервју на англиски јазик на селекторот на Црна Гора

Металург немоќен и во „Јане“ – победата ја однесоа Мешков Брест

Кизиќ – новата голманска надеж на Вардар: Добро се подготвив, но не очекував…

Металург го намачи – но комбинираниот Вардар победи „низ иглени уши“