Металург ги „запали“ моторите под водство на Брестовац

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург попладнево во својот „дом“ во салата Автокоманда под водство на новиот тренер Данило Брестовац го имаше првиот собир за новата сезона. По осум сезони на клупата на Металург дојде до промена откако си замина Лино Червар.

Но, првите денови од подготовките „металурзите“ ќе бидат без првиот тренинг Брестовац, кој како селектор со кадетската репрезентација на Македонија ќе замине на ЕХФ шампионатот во Грузија. Деновите до враќањето на Брестовац со тимот ќе работат неговите помошници Оливер Димитриоски и Петар Мисовски. Металург во Скопје ќе тренира до среда, а во четврток се заминува на висински подготовки во Маврово.

Екипата на 18.август во Струга ќе го одигра и Супер купот против Вардар.

На првиот тренинг беа присутни новите играчи: Лука Стојановиќ, Андрија Миличевиќ, Томислав Јагуриновски и Бојан Маџовски.

Од четврток на тренинзите ќе биде и најдобриот стрелец од ланската сезона од СЕХА лигата хрватскиот репрезентативец Халил Јагањац, кој со својата репрезентација ова лето учествуваше на Медитеранскте игри во Тарагона и на ЕП во Словенија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гедбан: Навивачите на Вардар, број 1 во Европа!

„Зборнаја“ ја изгаза Данска и се пласира во полуфиналето на ЕП!

Гонзалез ги откри адутите за СП: Објавен поширокиот список на Македонија

(ВИДЕО) „Беттер одбрана, алсо гоод напад“ – интервју на англиски јазик на селекторот на Црна Гора

Металург немоќен и во „Јане“ – победата ја однесоа Мешков Брест

Кизиќ – новата голманска надеж на Вардар: Добро се подготвив, но не очекував…

Металург го намачи – но комбинираниот Вардар победи „низ иглени уши“

Градското дерби во Гевгелија кое ќе има МНОГУ ЖАР: Кожув и Фантоми „со душа“ го чекаат лидерот Блокотехна

Непотребна драма во Загреб: Лино рече дека си оди, од клубот реагираа: За што зборува овој човек??