Меси веќе со часови преговара со можеби новиот негов клуб

Ударна вест во светот од синоќа е Лионел Меси и неговото заминување од Барселона.

Меси е слободен играч од 1 јули и иако се веруваше дека ќе потпише нов договор со Барселона, вчера беше објавено дека по 21 година ја напушта Каталонија.

Ова е навистина шокантна вест за сите во Барселона, а самиот Меси тешко ја прими. Тој се договори со Барселона за продолжување на соработката, клубот требаше да ја објави веста за неговиот престој вчера, а потоа од Ла Лига им беше кажано дека тоа нема да биде возможно и дека не постои начин Барселона да го регистрира Меси за нова сезона.

Познатиот италијански новинар Фабрицио Романо на Инстаграм откри како изгледа последниот ден на Меси во Барселона.

“Меси вчера беше во Барселона и чекаше потпишување на договорот до 2026 година. Сите услови беа договорени одамна и немаше тензии меѓу Меси и клубот. Не се работеше за трансфер на Кристијано Ромеро, што се зборуваше за условот на Меси за останување. Барселона веќе состави целосна најава која ќе биде објавена во четврток попладне за да го прослави потписот на Меси “, напиша Романо.

“Тогаш клубот преку ден комуницираше со раководството на Ла Лига и дозна дека лигата ќе го прекине договорот со Меси. Меси беше поканет на состанок и претседателот на Лапорт му рече дека не може да ја продолжи кариерата во Барселона. Аргентинецот беше целосно шокиран но му се заблагодари на Лапорти за искреноста “.

Меси е на пат за Париз.

“ПСЖ веќе стапи во контакт со Меси, со кого разговараше пред три месеци. Меси тогаш ја одби понудата бидејќи беше убеден дека кариерата ќе ја продолжи во Барселона”.

Францускиот новинар Мохамед Бухафси објави дека преговорите помеѓу ПСЖ и Меси траат со часови и дека аргентинскиот репрезентативец треба да игра во дресот на Париз следната сезона.