Медведев откри зошто Ѓоковиќ е бог за него

Новак Ѓоковиќ славеше против Данил Медведев со 7: 5, 6: 2, 6: 2 во финалето на Австралија опен.

На Русинот му беше тешко да зборува по поразот, но тој му посака сè најдобро на Српскиот ас.

„Никогаш не е лесно да се зборува кога ќе го изгубите финалето на Грен слем, но ќе се обидам да бидам добар. Новак, честитки за тебе и за твојот тим, веќе имаше 18 фантастични титули, немам што да кажам, веројатно не е последна (се смее) “, рече Медведев со насмевка.

Тогаш тој реши да сподели приказна од претходната фаза од неговата кариера кога првпат го запозна Ѓоковиќ.

„Дозволете ми да ви кажам една приказна од порано … Кога првпат играв со Новак, јас бев 500-от, 600-тиот играч во светот, а тој само што ја освои титулата на Вимблдон и беше најдобар во светот. Бев срамежлив, а тој ми поставуваше прашања, а пред тоа мислев дека нема ни да разговара со мене. Тој беше бог со мене, се приближи, разговараше со мене, тој никогаш не го промени тоа … Ти благодарам,ти сте огромен спортист “, рече рускиот тенисер.