Мбапе пак е незадоволен во ПСЖ: Во репрезентацијата имам поголема слобода во играта

Во тим полн со ѕвезди, тешко е секогаш да има се што ќе му се допадне. На теренот може да биде под конец, но надвор од него, не толку. Претходните години многу тренери на ПСЖ се обидуваа да ја контролираат соблекувалната на Паркот на принцовите, но не успеаја, па на крајот најчесто трпеа резултатите, а тие самите платија со отказ.

Иако изгледа дека Кристоф Галтие ја нашол тајната формула, постојат индикации дека тој сè уште ја бара. Го врати Лионел Меси во неговата препознатлива форма, го препороди Нејмар, па оваа сезона има почеток каков што не се сеќаваме дека некогаш го забележал (11 гола, осум асистенции во сите натпреварувања), но може да има проблеми со Килијан Мбапе. Додуша, не поради неговите игри, бидејќи со седум гола е втор стрелец во Лига 1, веднаш зад Нејмар.

Сепак, да се потсетиме на полемиката со Нејмар предизвикана од пеналот против Монпелје, потоа натписите на париските медиуми дека изразил желба да го продаде бразилскиот напаѓач на управата на клубот и синоќешната изјава по натпреварот со Австрија во Лигата на Нациите изјавија дека изгледал значително послободно отколку на натпреварите на Пари Сен Жермен.

“Играм поинаку. Од мене се бараат различни работи отколку во клубот. Овде имам многу поголема слобода. Тренерот знае дека како “деветка” го има Оливие Жиру, кој ја окупира противничката одбрана и потоа можам да се шетам и да влегувам во простори. Во Пари Сен Жермен е поинаку, тоа не постои. Ме бараат да играм во средината и се е поинаку“, изјави Мбапе.

Има, секако, информации од првенството кои укажуваат дека Мбапе можеби нема да биде на иста бранова должина како Меси и Нејмар. Европските медиуми уште по мечот со Лион забележаа дека Французинот не им асистираше на Бразилецот и Аргентинецот во досегашниот дел од сезоната, додека јужноамериканското дуо на него му намести осум од десет – Меси пет, Нејмар три.

Мбапе не им асистираше на колегите ниту синоќа против Австрија, но „Л’Екип“ во текстот чиј повод беше токму оваа изјава ја истакнува соработката со Орељен Чуамени, двојното додавање со Оливие Жиру и размената со Антоан Гризман за потсетување дека и 23-годишниот Французин може да игра фер и тимски.