Марота: Лукаку е на клупата бидејќи има 103 килограми

Интер синоќа на Сан Сиро го победи Порто со 1:0 во осминафиналето од Лигата на шампионите.

Решавачкиот гол го постигна замениот Ромелу Лукаку во 86. минута. Порто играше со играч помалку од 78. минута кога Отавио доби втор жолт картон.

Менаџерот на Интер, Бепе Марота, пред почетокот на натпреварот зборуваше за одлуката Лукаку да го започне натпреварот од клупата за резерви.

„Зошто Лукаку е на клупата? Затоа што има 103 килограми и не е подготвен. Играч во стартниот тим мора да биде 100% подготвен, не е и го чекаме да се врати во форма“, изјави Марота и додаде дека ова не е единствената причина за одлуката на Симоне Инзаги:

„Покрај тоа, имаше ужасна сезона во која играше и на Светското првенство. Од неговото враќање, тој не му го даде на Интер тоа што може да му го даде, но убедени сме дека ќе се стави во ред и ќе биде важен за нас на крајот од сезоната“.