Малдини во шок: Милан ги започна преговорите со Рамос и експресно ги прекина

Серхио Рамос вчера официјално се прости од Реал Мадрид.

Овој искусен дефанзивец во дресот на кралскиот клуб играше 16 години и се очекуваше да ја заврши кариерата на „Сантијаго Бернабеу“, но тоа нема да се случи.

Рамос и Реал со месеци преговараа за нов договор, но на крајот не постигнаа договор. Реал на овој играч му понуди едногодишен договор и многу помала плата, но тој одби.

Шпанскиот фудбалер побара од Флорентино Перез двегодишен договор и истата плата што ја имаше, но кралевите не се согласија на тоа и беше решено Рамос да може да бара нов клуб.

Сигурно е дека тој нема да има проблем да најде нов ангажман, а некои од европските клубови веќе стапиле во контакт со Рамос.

Тутомеркато денес објави дека челниците на Милан одржале состанок со Рамос пред неколку недели, но дека останало само на тоа затоа што Паоло Малдини се откажал од намерите да го донесе на Сан Сиро.

Главната причина за тоа е фактот што Рамос побара двегодишен договор и плата од дури 15 милиони евра годишно, но и бонус од 20 милиони евра поради фактот што пристигнува во клубот без обештетување.

Сепак, во Милано тие веднаш ги прекинаа преговорите со него бидејќи им беше јасно дека ќе биде тешко да се постигне договор со оглед на многу помалите бројки што ги нудат.

Јасно е дека нема да има ништо од заминувањето на Рамос во Милано, а денес шпанските медиуми пишуваат дека само ПСЖ може да ги исполни сите услови што ги бара овој фудбалер.