Македонци и ја донесоа европската титула на Србија!

Јуниорската машка кошаркарска селекција на Србија ја одбрани титулата и го освои европскот првенство откако во финалето ја совлада Латвија со резултат од 99-90.

Интересно, најзаслужни за успехот, односно оние кои го понесоа најголемиот товар се Македонци. Односни имаат македонски корени.

МВП на турнирот беше прогласен Марко Пецарски кој во финалето даде 34 поени, а веднаш зад него според бројот на поени беше и Филип Петрушев кој зад своето име запиша 29 поени.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Дончиќ дели неверојатни асистенции, но Американците се воодушевени од неговото радување

Кари со интересен став за 12-те астронаути кои патуваа кон месечината

Атаман бара Евролигата да направи преседан – да преиграат веќе завршен меч?

ВИДЕО: Перфекционистот Обрадовиќ пак во голем елемент: Еј ало, каде одиш?

Обрадовиќ со својот Фенер ги победи „детелинките“ среде Атина

Морбидна исповед на соиграч на Дражен: Ја видов несреќата во неговите раце 1990 година

Ајверсон: Правите споредба на Леброн со Мајкл Џордан, дали се шегувате со мене?

(ФОТО) Скандал во Истанбул: Нацистички слоган ги дочека израелските кошаркари!

(ВИДЕО) Пцуј по „нашки“ за да не добиеш техничка: Дончиќ го направи партал судијата во НБА