Македонци и ја донесоа европската титула на Србија!

Јуниорската машка кошаркарска селекција на Србија ја одбрани титулата и го освои европскот првенство откако во финалето ја совлада Латвија со резултат од 99-90.

Интересно, најзаслужни за успехот, односно оние кои го понесоа најголемиот товар се Македонци. Односни имаат македонски корени.

МВП на турнирот беше прогласен Марко Пецарски кој во финалето даде 34 поени, а веднаш зад него според бројот на поени беше и Филип Петрушев кој зад своето име запиша 29 поени.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Вакво нешто може само на Ол Стар – Забивање за кое долго време ќе се зборува!

(ВИДЕО) Спектакл во Шарлот, тимот на Леброн дојде до победата, МВП титулата кај Дурант

ВИДЕО: Комичниот тајм-аут на Звезда: Коуч, ако стават некој висок на терен…

Човиќ, првиот човек на Ц.Звезда „плаче“ по поразот од Партизан: Како да честитам за нешто што е украдено

Скандал во Ниш: Партизан слави титула, Звездашите одбија да ги примат медалите

(ВИДЕО) Спектакл на Ол стар викендот: Диало го прескокна Шек и победи во забивање

Осман за македонското знаме: Сакав да искажам благодарност и љубов

(ВИДЕО) Блесна македонското знаме на „Ол-старот“ – Осман гордо го носеше

(ФОТО) Секоја чест – Охриѓанецот Чеди Осман на „Ол-старот“ на НБА ќе настапи со македонско знаме